Национали от СОУ за ДУС Търговище с върхови постижения от Европейско първенство в Турция РИО Търговище
НАВИГАЦИЯ
АКТУАЛНО

Четирима ученици от Училището за деца с увреден слух „Св. Иван Рилски” гр. Търговище са в призовите шестици на ІІ-то Европейско първенство по лека атлетика за юноши и девойки с увреден слух. Спортната проява се проведе в периода от 21 до 24 август в гр. Трабзон, Турция. В нея участваха състезатели от 25 държави от цяла Европа. Търговищките спортисти от СОУ за ДУС съставляват почти изцяло състава на националния отбор на България по лека атлетика за спортисти с увреден слух, в който влиза и един представител от София. Това стана възможно след като това лято те успешно преминаха тестовите квалификации в столицата. Веднага след това започна и тяхната подготовка за участие в Европейското първенство в Турция. Тренировката се проведе в спортната база на НСА /Националната спортна академия в София/ под вещото ръководство на Стойчо Стойков, старши учител по физическо възпитание и спорт в СОУ за ДУС.
На ІІ-то Европейско първенство по лека атлетика в Турция нашите ученици са успели да влязат в челните шестици на четири лекоатлетически дисциплини. За втори пореден път десетокласникът Стелиян Радев завоюва 5 място на дълъг скок с резултат 5,85 м. През 2012 г. на І-то Европейско първенство в същата дисциплина той спечели петата позиция с резултат 5,18 м. В дисциплината хвърляне на диск Нурджихан Раимова от 9 клас и Радослав Сашев от 11 клас се наредиха на 6-те места. Нурджихан Раимова спечели и 7 място на хвърляне на копие. Също 6 място спечели и Емрах Чаушев от 10 клас в дисциплината гладко бягане на 5 000 метра. За тези постижения търговищките национали са наградени с грамоти за участие и с удостоверения за класиране от 1 до 6 място.  Състезанието се е провело на стадион Согутли Алтезим, където всички стартови позиции са били снабдени със специална светлинна стартова система, предвидена за лекоатлети с увреден слух. Спортната проява е била в съответствие с правилника на IAAF/Международната организация по лека атлетика/.
За отличните си постижения и за поддържане на добрата си спортна подготовка, националите от СОУ за ДУС гр. Търговище ще бъдат стимулирани със стипендии.